Վենետիկի Մուրադ-Ռափայելյան հայկական վարժարան
Իտալիայում հայերի ներկայության մասին հավաստի տեղեկություններ են փոխանցվել դեռևս VI-VII դարերից: XII դարի կեսերից իտալական տարբեր քաղաքներում կազմավորվել են համեմատաբար կայուն հայ համայնքներ, հիմնադրվել են հայկական եկեղեցիներ։ Իտալահայերը ներգրավված են եղել մի շարք ոլորտներում, աչքի են ընկել նաև որպես լավ նավաստիներ, նավագնացներ ու նավաշինարարներ: 1512 թվականին հենց Վենետիկում Հակոբ Մեղապարտը տպագրել է հայերեն առաջին գիրքը։  Հայերեն գրքեր են հրատարակվել նաև Հռոմում, Լիվոռնոյում, Պավիայում, Պադուայում: 1717 թվականին Վենետիկի Սբ Ղազար կղզում հիմնադրվել է Մխիթարյան միաբանությունը, իսկ 1836 թվականին միաբանության նախաձեռնությամբ ստեղծվել է տեղի կարևոր գիտակրթական հաստատություններից մեկը՝ Մուրադ-Ռափայելյան գիշերօթիկ վարժարանը, որը տարիների պատմություն ունի։ Հիմնադրման սկզբի տարիներին այն գործում էր գիմնազիական ծրագրով և ուներ 6-ամյա դասընթաց, սակայն 1867 թվականին ստացել է լիցեյական իրավունք։ 1917 թվականին վարժարանը տեղափոխել են Հռոմ, իսկ 1918 թվականին՝ կրկին Վենետիկ։ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին կրթօջախը փակվել է, վերաբացվել է 1950 թվականին։ 1980-ականներին այնտեղ սովորում էր մոտ 120 սան։ Վարժարանն ունեցել է հարուստ գրադարան, թանգարաններ, մարզական հրապարակներ, գործել են «Սայաթ-Նովա» նվագախումբը, թատերական խմբակը։ Վարժարանը ակադեմիական բարձր չափանիշներին համապատասխան կրթություն էր տալիս, որի լավագույն շրջանավարտները ստանում էին իրավունք առանց քննությունների ընդունվել Եվրոպայի համալսարաններ:
Մուրատ-Ռափայելյան վարժարանում դասավանդել են Ղևոնդ Ալիշանը, Ս․ Թեոդորյանը, Մ․ Նուրիխանը, Վ․ Ավգերյանը, Ա․ Գասքանտիլյանը և այլք։ Ուսանել են այնպիսի նշանավոր դեմքեր, ինչպիսիք են Դանիել Վարուժանը, Մկրտիչ Պեշիկթաշյանը,  Թովմաս Թերզյանը, Վահրամ Փափազյանը, Հակոբ Փափազյանը, Էդգար Շահինը, Էդգար Մանասը, Սրապիոն Հեքիմյանը և ուրիշներ։ Վարժարանի դռները բաց են եղել նաև եվրոպացիների համար։ Անվանի հայագետներ Հայնրիխ Հյուբշմանը, Ֆելիքս Նևը, Մարի Ֆելիսիտե Բրոսսեն, Նիկոլա Յորգան, Ֆրեդերիկ Ֆեյդին նույնպես սովորել են այստեղ։
Վարժարանը փակվել է 1997 թվականին, ըստ որոշ տեղեկությունների, աշակերտների քիչ թվաքանակի և ֆինանսների հարցերի պատճառով։ Հետագայում շենքը սկսել է ծառայել որպես կրթամշակութային միջոցառումների վայր, նաև որպես հյուրատուն հատուկենտ հյուրերի համար։

Armenian school Murad-Rapaelyan in Venice
Reliable information about the presence of Armenians in Italy was transmitted from the 6th-7th centuries. From the middle of the 12th century, relatively stable Armenian communities were formed in various cities of Italy, and Armenian churches were created. The Italian Armenians participated in many spheres of activity and showed themselves as good sailors and shipbuilders. In 1512, it was in Venice that Hakob Meghapart published the first book in Armenian. Armenian books were also published in Rome, Livorno, Pavia and Padova. In 1717, the Mkhitarist Congregation was founded on the island of Saint Lazarus in Venice, and in 1836, on the initiative of the Congregation, one of the most important scientific and educational institutions was founded - the Murad-Rapaelyan boarding school. It has a long history. In the first years after its foundation, the school worked according to the gymnasium program and provided a 6-year study course, but in 1867 it received the right to lyceum activity. In 1917 the school was transferred to Rome, and in 1918 again to Venice. During World War II, the school was closed and it was reopened in 1950. In the 80’s about 120 students studied there. The school had a rich library, museums, sports grounds, the “Sayat-Nova” orchestra and a theater group. The school provided education in accordance with highest academic standards, with the best graduates being eligible to enter European universities without exams.
Such famous people as Ghevond Alishyan, S. Teodoryan, M․ Nurikhan, V. Avgeryan, A. Gaskantilian and others taught there and such famous people as Daniel Varuzhan, Mkrtich Peshiktashyan, Tovmas Terzyan, Vahram Papazyan, Hakob Papazyan, Edgar Shahin, Edgar Manas, Srapion Hekimyan and others studied there. The school doors were also open to Europeans. Famous Armenologists  Heinrich Hübschmann, Felix Neuve, Marie Felicite Brosse, Nicola Iorga , Frederic Feydi also studied there.
According to some reports, the school was closed in 1997 due to a small number of students and financial difficulties. Later, the building was used as a venue for educational and cultural events, as well as a guest house for special guests.