Բեյրութի Հայկազյան համալսարան
Սփյուռքի կարևորագույն կրթական հաստատությունների շարքում իր ուրույն տեղն ունի Բեյրութի Հայկազյան համալսարանը։ Եթե որոշել եք ուսանել արտերկրում, ապա այս համալսարանը, միանշանակ, լավագույն ընտրություններից է։ Հայկական սփյուռքի միակ բուհը հիմնադրվել է 1955 թվականին Ամերիկայի Հայ Միսիոներական Ասոցիացիայի կողմից բարերար Մեխակյանի աներոջ, Կոնյայի Ճենանյան ինստիտուտի նախկին ուսուցչապետ Արմենակ Հայկազյանի անունով։ Այն սկսել է գործել՝ ունենալով ընդամենը 43 ուսանող։ Լիբանանում պետական ճանաչման արժանացած հայկական միակ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունն է, որի շրջանավարտները ստանում են բակալավրի կամ մասնագետի աստիճան՝ ճանաչվելով Լիբանանի կառավարության, ինչպես և քոլեջների և համալսարանների միջազգային ասոցիացիայի կողմից։ 1955-1989 թվականներին այն եղել է քոլեջ, 1990-1996 թվականներին՝ համալսարանական քոլեջ, ապա՝ համալսարան։ Այստեղ ուսումնառությունն անգլերենով է, հայկական և արաբական մշակույթներին վերաբերվող առարկաները դասավանդվում են հայերենով և արաբերենով։ Թեև համալսարանը հայ ավետարանական հաստատություն է, սակայն ավելի քան 6 կրոնների պատկանող շուրջ 20 ազգերի ուսանողներ են սովորում այստեղ։ Հատկապես 70-ականներին համալսարանը վայելել է մեծ ժողովրդականություն՝ ունենալով ավելի քան 650 ուսանող։
Հայկազյան համալսարանն ունի առանձին հայագիտական գրադարան, որն ամեն տարի հարստացվում է Հայաստանից և արտասահմանից ձեռք բերված հայերեն և օտարալեզու գրքերով ու հրատարակություններով։ Համալսարանը հրատարակում է «Հայկազյան հայագիտական հանդեսը», անգլերենով «Հայկազյան հերալդ» ուսանողական պարբերաթերթն ու «Ֆոկուս» ուսանողական տարեգիրքը։ Գործում են մի շարք ուսանողական ակումբներ և ընկերություններ։
Տարբեր տարիներին համալսարանը նախագահել են  Ջոն Մարգարյան, Ջիլբերտ Բիլեզիկյան, Վեռն Ֆլոտչերը, Ժան Խանճյան և Փոլ Հայտոսթյան 2002 թվականից առ այսօր։
Հատկանշական է Հայկազյան համալսարանի համագործակցությունը Երևանի պետական համալսարանի հետ: 2009 թվականին երկու համալսարանների միջև ստորագրվել է գործակցության համաձայնագիր։
Մինչ օրս Հայկազյան համալսարանի շրջանավարտներից շատերը կարևոր պաշտոններ են ստանձնում և անփոխարինելի դերակատարություն ունեն սփյուռքահայ տարբեր կառույցներում:

Haigazian University in Beirut
Beirut Haigazian University occupies a special place among the most important educational institutions of the diaspora. If you decide to study abroad, this university is definitely one of the best options. The only higher educational institution in the Armenian diaspora was founded in 1955 by the Armenian Missionary Association of America in honor of Armenak Haigazian, the father-in-law of the patron of the arts Mekhakyan and a former lecturer at the Zhenanyan Institute in Konya. It started its activity when only 43 students studied there. It is the only state-recognized Armenian higher education institution in Lebanon the graduates of which receive a Bachelor's degree that is recognized by the Lebanese government and the International Association of Colleges and Universities. In 1955-1989 it was a college, in 1990-1996 it was a university college, then a university. Education is conducted in English, subjects related to Armenian and Arabic cultures are taught in Armenian and Arabic. Despite the fact that the university is an Armenian evangelical institution, students of about 20 nationalities, belonging to more than 6 religions, study there. Especially in the 70’s, the university was very popular: more than 650 students studied there.
Haigazian University has a separate Armenian Studies library, which is replenished with Armenian-language books and publications purchased from Armenia and abroad every year. The University publishes “Haigazian Armenian Studies Magazine”, “Haigazian Bulletin” student magazine in English and “Focus” student yearbook in English. There are a number of student clubs and companies.
In different years, from 2002 to the present days, the university was headed by John Margaryan, Gilbert Bilezikyan, Vern Flotcher, Jean Khanjyan and Paul Haytostian.
The cooperation of Haigazian University with Yerevan State University is noteworthy. In 2009, a cooperation agreement was signed between the two universities.
To this day, many graduates of Haigazian University hold important positions and play an irreplaceable role in various organizations of the Armenian diaspora.