Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթ
Լիբանանում հայկական հետքի մասին վկայությունները փաստում են երկրում հայերի ներկայության մասին դեռևս մ.թ.ա. 1-ին դարից։ Ժամանակակից լիբանանահայ համայնքը ձևավորվել է հիմնականում Հայոց ցեղասպանության տարիներին և շարունակել է ակտիվանալ դրանից հետո։
Հայերը հատկապես Լիբանանի անկախությունից հետո կարողացել են աչքի ընկնել ոչ միայն տնտեսության, մշակույթի, այլև քաղաքականության բնագավառում: Երկրի տարբեր տարիներին գումարված խորհրդարաններում հայկական համայնքը մշտապես ներկայացված է եղել իր պատգամավորներով, իսկ կառավարության կազմում՝ հայազգի նախարարներով: Լիբանանում հատկապես հայ մամուլն ունի հարուստ ավանդույթներ և տարիների պատմություն։ Երկրի անցուդարձին, Հայաստանին առնչվող հետաքրքրիր թեմաներին կարելի է ծանոթանալ բազմաթիվ ամսագրերում, եռամսյաներում, տարեգրքերում, շաբաթաթերթերում։ Նրանց մեջ հատկապես առանձնանում են «Ազդակ», «Զարթոնք» և «Արարատ» թերթերը: Լիբանանում շուրջօրյա գործում են նաև «Վանա Ձայն» և «Ռադիո Սևան» ռադիոկայանները:
«Ազդակ»-ը ազգային, գրական, հասարակական-քաղաքական օրաթերթ է, որը հրատարակվում է 1927 թվականից։ Սկզբում եղել է եռօրյա, 1930 թվականից՝ երկօրյա, իսկ արդեն 1932 թվականից՝ օրաթերթ։ Հիմնադիր և սեփականատեր-տնօրենն է եղել Հայկ Պալյանը։ Ներկայումս Շահան Գանտահարյանն է օրաթերթի տնօրենը և գլխավոր խմբագիրը։
Օրաթերթը լուսաբանում է հայկական, լիբանանյան և միջազգային քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, գիտական և մարզական անցուդարձերը։ Այն ունեցել է «Հարդգող» գրական, «Ազդակ շաբաթօրյակ, «Ազդակ մարզական» հավելվածները։ Տարիների ընթացքում օրաթերթում մեծ փոփոխություններ են կատարվել թե՛ բովանդակության, թե՛ ձևավորման առումով։ Այժմ այն հրատարակվում է 10 էջով նախկին 4 էջի փոխարեն։ Ամսվա ընթացքում լույս են տեսնում մանկապատանեկան «Պզտիկ–Մզտիկ», կանանց համար «Անահիտ» և մարզական «Նավասարդ» հավելվածները, ինչպես նաև «Ազդակ» ամսագիրը։ Օրաթերթն ամեն տարի ընթերցողներին է ներկայացնում իր տարեկան բացառիկը, որտեղ մանրամասն անդրադարձ է կատարում տարվա ընթացքում տարբեր ոլորտներում տեղի ունեցած ամբողջական իրադարձութուններին։ 2002 թվականից «Ազդակ»-ն ունի իր կայքէջը՝ www.aztagdaily.com, որը ընթերցողներին մատուցում է նաև անգլերեն բովանդակություն։

Lebanese newspaper "Azdak"
The Armenian trace in Lebanon confirms that Armenians have been present in the country since the 1st century BC. The modern Lebanese-Armenian community was formed mainly during the years of the Armenian Genocide and continued developing after that.
Especially after Lebanon gained independence, the Armenians were able to stand out not only in the sphere of economy, culture, but also in the sphere of politics. In different years, the Armenian community has always been represented in the country's parliaments by its deputies, and in the government by Armenian ministers. In Lebanon, the Armenian press especially has rich traditions and a long history. One can get acquainted with interesting topics related to events in the country and in Armenia in many magazines, quarterly collections, yearbooks, weekly newspapers. Among them, the newspapers “Azdak”, “Zartonk” and “Ararat” stand out. The “Vana Dzain” and “Radio Sevan” radio stations also operate around the clock in Lebanon.
Azdak is a national, literary, socio-political newspaper, which is being published since 1927. At first, it came out once every three days, since 1930 - once every two days, and since 1932 - every day. Hayk Palyan was the founder-owner-director. Currently, Shakhan Gantakharyan is the head and chief editor of the newspaper.
The newspaper covers Armenian, Lebanese and international political, economic, cultural, scientific and sports events. It consisted of the literary "Hardgogh", "Azdak Saturday", "Azdak Sport" sections. Over the years, the newspaper has undergone major changes both in content and design. Now it consists of 10 pages instead of the previous 4. Within a month, children's “Pztik-Mztik”, women's “Anahit”, sports “Navasard” and the magazine “Azdak” are also published. Every year the newspaper presents to its readers its exclusive, which describes in detail all the events of different spheres during the year. Since 2002, Azdak has its own website www.aztagdaily.com where the readers can find materials in English as well.